Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Datum a čas

Dnes je pondělí, 16. 7. 2018, 16:43:33

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Rezervace tenisového kurtu

Tenisový kurt v době výstavby

 

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 7. 2018

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 25 až 29°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Svátek

Dnes je 16.7.2018

Svátek má Luboš

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Pojďte se vykoupat do řeky

Zítra má svátek Martina

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Obsah

Znak a prapor

Znak obce ZichovecNěkteré statistiky uvádějí, že téměř polovina obcí v naší zemi užívá svůj vlastní výsostný znak a prapor. O tom, že i Zichovec si zaslouží mít svůj vlastní symbol vyjádřený znakem a praporem rozhodlo zastupitelstvo v září roku 2003. Pan Zdirad Čech – heraldik – navrhl první znaky na základě zkoumání historie obce a na základě novodobé historie obce. Objevily se zde ryby (jako symbol novodobé historie – rybník) a žirotínská orlice – symbol toho, že Zichovec spadal až do roku 1924 pod obec Žerotín.

Přestože heraldika má svá striktní pravidla, byl zde určitý prostor pro „lidovou tvořivost“. Proto jsme první návrhy s výkladem zveřejnili v obecních novinách a požádali občany o diskusi eventuelně návrhy další. Těch se skutečně několik sešlo. Byly ovlivněny především původním výkladem a dále diskusemi v zichovecké hospůdce. Při diskusi o tom, jak označit pospolitost, charakteristickou vlastnost zichovských občanů, napadlo Ivu Kováře povříslo. Pana Čecha to natolik zaujalo, že na povříslo napsal „slohovou práci“:

Povříslo - připomíná tradici, staré časy, je to věc nenápadná a obyčejná, a přesto se musí udělat pořádně, protože jinak není k ničemu dobrá. Musí k tomu být fortel, protože není možné motat to půl hodiny, bez ní se sklizeň neobešla, svazuje dohromady – vyjádření pospolitosti. Znak by měl být jednoduchý, jasný, zapamatovatelný, význačný, osobitý. Na modrém štítě zlaté klasy, pšeničný a žitný, svinuté do povřísla. Udělejte snop bez povřísla: musíte si nést z domu v kapse provázek a nožík, a než to smotáte a svážete, bude jich mít šikovná babka s holýma rukama deset. A než to doma rozmotáte, spotřebujete spoustu času a vlastně i ten provázek, takže utrpíte škodu. Povříslo se rozmotá stejně rychle, jak se smotalo, a žádná škoda není, klasy můžou jít na mlat a do slámy.

Povříslo tedy zvítězilo a pro vyplnění středu znaku byla zvolena svatováclavská ostruha, historický symbol, který zároveň upozorňuje na to, že v Zichovci je historická kaplička, která může být zasvěcena svatému Václavovi.

Vlajka vycházela potom z návrhu povřísla, které ve svázaném stavu vyjadřovalo kruh a ve středu tohoto kruhu je umístěna svatováclavská ostruha. Stejně jako u znaku je podklad modrý.

11. května 2004 schválilo zastupitelstvo konečnou podobu znaku a praporu a zároveň jsme požádali předsedu parlamentu ČR o jeho schválení. Pro schvalování je ustavena specializovaná komise pro heraldiku a vexilologii, působící na půdě parlamentu. Jejími členy jsou přední odborníci z oborů heraldiky, vexilologie, archivnictví a výtvarného umění. Nové symboly jsou pak na základě schválení heraldickou komisí uděleny předsedou parlamentu.