Soutěž Vesnice roku
Zichovec v soutěži Vesnice roku 2010 Středočeského kraje opět nezklamal. Porota nám tentokrát udělila tzv. „Fulínovu cenu“ honorovanou částkou 50.000,- Kč. Částka je to sice menší než v loňském roce, ale má větší hodnotu než loňský diplom. Tuto cenu vyhlašuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a vznikla jako projev úcty k velké osobnosti českého zahradnictví – Martinu Fulínovi, vynikajícímu českému zahradníkovi, odbornému redaktorovi a spisovateli. Naše obec byla vyhodnocena jako nejlepší ze Středočeského kraje! Je to taková „malá“ Zelená stuha. Uděluje se pouze výjimečně (v roce 2009 například udělena nebyla).
Tato cena se uděluje obci, která při úpravě svého životního prostředí výjimečným způsobem používá květiny a zeleň. Zvláštní je i způsob předání – cena se předává společně se stuhami v Senátu České republiky.
Velmi si tohoto ocenění vážíme. Právě Fulínova cena hodnotí práci všech občanů a do určité míry také potvrzuje správný směr rozvoje naší obce. Pod tuto cenu se podepsali všichni, kdo se podíleli v minulosti a podílejí dnes na ozelenění naší obce. Musím zde proto připomenout historické projekty, jako byly například:
- 1919 – vysázeny dvě lípy „svobody“ na památku našeho osvobození z Rakouského jha. Jedna před usedlostí č. 1 byla nazvána na počest prvního presidenta Tomáše Masaryka – „Lípa Masarykova“ a druhá před usedlostí č. 10 „Lípa Legionářů“
- 1970 – osázení požární nádrže a historického středu obce
- 1975 – osázení humen okolo celé obce. Na základě projektu Ing. Tobiáška z VŠZ Suchdol bylo zasázeno cca 200 stromů a keřů
- 1990 – vysázeno stromořadí okolo silnice k Bilichovu a Žerotínu cca 70 stromů
- 1995 – vysázeny aleje podél silnice k Hořešovičkám cca 150 kusů
- 2000 – výstavba revitalizačního rybníka 1,2 ha včetně ozelenění okolních ploch (2 ha)
Porotu zaujaly také další zpracované a připravované projekty, studie a realizace. Jsou to zejména: - 2004 – 2008 - 3 nezávislé studie na rozšíření obce a vytvoření nové návsi včetně nové občanské vybavenosti a zeleně (stará náves prakticky neexistuje), architekt ing. Pavel Čermák - Louny, arch. Milan Nevole – Praha, Ing. Oslej a ing. arch. Nollová – Ústí nad Labem.
- 2009 – Urbanistická studie lokality B1 včetně sídelní zeleně - doc. Ivan Vorel, vedoucí katedry urbanistiky a územního plánování stavební fakulty ČVUT Praha
- 2009 – Projekt „Sídelní zeleň a založení zeleného prstence kolem obce Zichovec – I. etapa“ – autor Green Engineering s.r.o., Písek, spolupracoval při tvorbě konceptu s doc. I. Vorlem
- 2009 – „bezúdržbové“ úpravy krajnic v obci (cotoneaster – skalník) – zkušební úsek na místní komunikaci k Samotínu
- 2010 – Projekt - Sídelní zeleň Zichovec – II. etapa – inventura stávající zeleně v obci, návrh obnovy event. revitalizace (realizace 2011)
- 2010 – Architektonická studie veřejných objektů v lokalitě B1 (nová náves) včetně doprovodné zeleně (restaurační minipivovar, společenský sál, přírodní amfiteátr, ubytovna a nový obecní úřad, kaple, parkové a ozeleněné plochy) – autoři spol SUNCAD Praha a Aeroplan Třemošná – vítězové soutěže
- 2010 – vybudování Keltské megalitické stavby u spodního rybníka (Kromlech – Stonehenge) + výsadba vzrostlých stromů v blízkém okolí, odborný dozor měl psychotronik Ing. Pavel Kozák, podílel se na vzniku Stonehenge v Holašovicích (vesnice v JČ – památka zařazená do UNESCO).
- 2010 – projekt na vybudování rybářské bašty u spodního rybníka – realizace 2010
- 2010 – nový systém sběru odpadů v obci, a to včetně nebezpečných (sběrný dvůr)
- 2010 – 2011 dokončení „bezúdržbové“ úpravy krajnic v obci s finanční spoluúčastí Správy silnic
- 2011 – revitalizace požární nádrže, historického středu obce a údolní nivy za dětským hřištěm
Děkuji Vám všem za to, jak si dlouhodobě a samozřejmě udržujete svoje domky, předzahrádky, zahrádky, zahrady a nejbližší okolí. Kvalitní a udržovaná květinová výzdoba obce je mottem této ceny. Děkuji Vám za to, jak svoji dobrovolnou prací nebo sponzorskými dary přispíváte k rozvoji obce. Dále děkuji zastupitelům za jejich práci a všem ženám, které přispěly svým kuchařským uměním k pohoštění komise. Všechno bylo výborné a hodnotitelé velmi litovali, že se nemohou zdržet déle.
Gratuluji k vynikajícímu umístění v soutěži „Vesnice roku 2010“ a přeji Vám hodně zdraví a spokojenosti. Společně to můžeme oslavit příští týden na II. Setkání rodáků a přátel obce!
Ing. Ivan Husák
starosta obce
Článek v Kladenském deníku
V letošním ročníku bylo přihlášeno 27 obcí, zde jsou výsledky:
- Zlatou stuhu získala obec Ratměřice (okres Benešov, 250 obyvatel), Zelenou stuhu získala obec Hlavenec (okres Praha Východ, 320 obyvatel), Bílou stuhu - obec Krakov (okres Rakovník, 122 obyvatel). Modrou stuhu, o kterou se snažili sousedé z Královic, získala obec Kamýk nad Vltavou (okres Příbram, 885 obyvatel).
- Mimořádné ocenění za nejlepší projekt ze Strukturálních fondů – obec Měšice, okres Praha - východ
- Cena naděje pro živý venkov (za místní spolkový život a občanskou společnost): obec Oplany, okres Praha - východ
- Diplom za vzorné vedení obecní knihovny – obec Dymokury, okres Nymburk
- Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – obec Teplýšovice, okres Benešov
- Diplom za propagaci historie a kulturního dědictví – obec Mcely, okres Nymburk
- Diplom za společenský život – obec Sudovo Hlavno, okres Praha – východ
- Diplom za práci s mládeží – obec Oplany, okres Praha – východ
- Diplom za obnovu hmotného kulturního dědictví – městys Senomaty, okres Rakovník
- Diplom za harmonický rozvoj obce – obec Louňovice, okres Praha – východ
- Diplom za pospolitost obce – obec Vlkaneč, okres Kutná Hora
- Diplom za zachování tradičního charakteru vesnice – obec Vrančice, okres Příbram
- Diplom za podporu a rozvoj aktivní turistiky – obec Dobšice, okres Nymburk